Dymarki Miedzichowskie
Dymarki Miedzichowskie to skansen archeologiczny, który powstał w 2019 roku w Miedzichowie, dzięki staraniom Wójta Gminy, Stanisława Piechoty. Jego celem jest upamiętnienie tradycji hutnictwa żelaza i miedzi, a otwarcie skansenu odbyło się w dniach 13–14 września 2019 roku, zorganizowane w formie festynu.
W ramach festynu po raz pierwszy od długiego czasu przeprowadzono wytop żelaza z rudy metodą dymarską oraz zorganizowano warsztaty rękodzielnicze „Dawne dzieje z miedzią, garnkiem i kamieniem”. Uczestnicy mieli okazję poznać prehistoryczne techniki wytwarzania narzędzi z różnych materiałów, takich jak kamień, brąz czy drewno. Skansen oferował także stanowiska przedstawiające tradycyjne zajęcia, m.in. obróbkę krzemienia, ceramikę i tkactwo.
Wydarzenie przygotowali specjaliści z grupy „Archeoreplica” oraz Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu. Dodatkowo, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zorganizował różnorodne atrakcje dla gości. Festyn pozwolił uczestnikom, w tym dzieciom, na aktywne odkrywanie historii oraz na twórcze spędzenie czasu, a rzeczy wykonane podczas warsztatów można było zabrać jako pamiątkę. Kulminacyjnym punktem wydarzenia był wytop darniowej rudy żelaza, który nawiązywał do dawnej sztuki hutniczej.