Falochron i wrota sztormowe na kanale jamneńskim
Falochron i wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim to ważne elementy infrastruktury hydrotechnicznej, znajdujące się w okolicach Mielna na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
Kanał Jamneński oddziela Mielno od sąsiedniej miejscowości Unieście. Jego głównym celem jest regulacja poziomu wody w jeziorze Jamno i kontrola przepływu wód pomiędzy morzem a jeziorem.
Falochron to umocnienie w formie nabrzeża, które znajduje się na brzegu Morza Bałtyckiego, w pobliżu ujścia Kanału Jamneńskiego. Jego zadaniem jest ochrona wybrzeża przed działaniem szkodliwych skutków fal morskich.
Wrota sztormowe, to mechaniczne urządzenia znajdujące się na przewężeniu Kanału Jamneńskiego. W przypadku silnych sztormów, kiedy poziom wody w morzu wzrasta, wrota sztormowe mogą zostać zamknięte, co umożliwia kontrolowane odprowadzenie nadmiaru wody do jeziora Jamno. Dzięki temu wrota sztormowe pomagają w zabezpieczeniu okolicznych terenów przed powodzią i zalaniem.
Cały system, w tym falochron i wrota sztormowe, pełni ważną funkcję w zarządzaniu wodą na obszarze jeziora Jamno i Morza Bałtyckiego, minimalizując ryzyko zalewania okolicznych terenów.