Klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach
Na wzgórzu nazwanym Srebrną Górą, wyróżniają się wieże kościoła kamedułów - Klasztor Ojców Kamedułów. Jest to jeden z dwóch czynnych klasztorów tego zakonu w Polsce. Okolica, gdzie znajduje się ten klasztor, zwana Bielanami, zyskała nazwę od charakterystycznych białych habitów mnichów.
Zakon pustelników kamedułów został sprowadzony do Polski w 1603 roku przez marszałka wielkiego koronnego Mikołaja Wolskiego. Ich poszukiwania miejsca oddalonego od zgiełku życia miejskiego znalazły odpowiedź na wzgórzach należących do Sebastiana Lubomirskiego. Po przyjęciu zaproszenia na uroczystą ucztę, podczas której rozweselony Lubomirski obiecał gospodarzowi obszerny teren, ten zapewnił mu srebrną zastawę, którą przyniósł na ucztę. Stąd nazwa wzgórza, na którym powstał klasztor. Pierwsze pustelnie zakonników pojawiły się wkrótce, a kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zaprojektowany został przez włoskiego architekta Andreę Spezza. Bogate wyposażenie kościoła pochodzi z XVII i XVIII wieku, a w jego krypcie spoczywa Mikołaj Wolski, fundator klasztoru.
Klasztor na Bielanach często gościł polskich władców, w tym Władysława IV Wazę i Jana Kazimierza w czasie potopu szwedzkiego, oraz Jana III Sobieskiego przed wyprawą na Wiedeń. W 2002 roku papież Jan Paweł II odwiedził zakonników.
Kameduli to zakon pustelników, którzy żyją w pojedynczych pustelniach i spotykają się jedynie na mszy świętej i modlitwach. Ich życie jest bardzo surowe, nie ma w nim miejsca na luksusy czy media. Zwiedzanie klasztoru możliwe jest tylko według ściśle określonych zasad, a kobiety mają dostęp tylko w wyznaczone dni w roku.