Kolej linowo-terenowa Gubałówka
Kolej linowo-terenowa Gubałówka to trwała infrastruktura umożliwiająca podróż z Zakopanego na szczyt Gubałówki na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Wagony, obecnie eksploatowane przez Polskie Koleje Linowe S.A., zostały wyprodukowane przez Garaventa i Mostostal Czechowice, zastępując pierwotne wagonów od Von Roll Berno ze Szwajcarii. Kolej, która funkcjonuje przez cały rok, umożliwia szybki i wygodny dostęp do szczytu, osiągając wysokość 1122 m n.p.m. w zaledwie 3,5 minuty.
Gubałówka, będąca najbardziej znanym szczytem w Zakopanem, oferuje imponujący widok na panoramę miasta i Tatry. Kolej została zbudowana na zlecenie Ligi Popierania Turystyki jako druga tego typu w Polsce po Kolei Linowo-Terenowej Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju. Uruchomiona 20 grudnia 1938 roku, kolej przeszła ostatnią pełną modernizację 15 grudnia 2001 roku, zachowując swoją funkcjonalność.
Dzięki dwóm wagonom, poruszającym się po jednym torze z mijanką, podróżni mogą cieszyć się nowoczesnymi wagonami z przeszklonym dachem, umożliwiającymi podziwianie widoków podczas przejazdu. Wagony sprzed modernizacji znalazły zastosowanie w budowie kolejki linowo-terenowej "Żar" z Międzybrodzia Żywieckiego.