Park Jaśkowej Doliny Gdańsk Wrzeszcz
Historia Parku Jaśkowej Doliny w Gdańsku-Wrzeszcz sięga początku XIX wieku, kiedy to gdański kupiec Johannes Labes zainicjował stworzenie obszernego i urokliwie zaaranżowanego ogrodu. To miejsce było dostępne dla mieszkańców, stając się jednym z pierwszych publicznych parków w Europie. Nazwano je "Johannisberg" na cześć hojnego kupca, a pierwotnie odnosiło się to do wzgórza na końcu dzisiejszej ulicy Sobótka, a następnie obejmowało cały rozległy obszar parkowy.
W parku pojawiły się ścieżki, trawniki, krzewy, a także altana, mostek i zegar słoneczny. Niestety, niemal wszystko zostało zniszczone podczas oblężenia miasta w 1807 roku, a następnie Labes zmarł dwa lata później w wyniku upadku swoich dotychczas dobrze prosperujących interesów.
Po utracie opieki właścicielskiej, park szybko popadł w stan zaniedbania, a miejscowi mieszkańcy, stając się szabrownikami, przyczynili się do wycinania drzew w parku.
Dziś jest to malownicza przestrzeń wypoczynkowa. Spacerując po parku można napotkać na elementy krajobrazu - Podleśna Polana, Teatr Leśny, Dębowe Wzgórze, Diabelski Mostek, Wzgórze Heweliusza, Ruiny altany Świątyni Różyńskiego, Pomnik Jana Gutenberga, Jodłowa ścieżka, Dróżka Filozofów, Kogucia Ławka oraz punkty widokowe.