Zamek Książ
Zamek Książ to zabytkowy kompleks zamkowy, który znajduje się w dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, który jest częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) i stanowi ważny punkt na Szlaku Zamków Piastowskich.
Zamek składa się z ponad 400 pomieszczeń (wraz z zabudowaniami gospodarczymi ok. 600) i zajmuje ogromną powierzchnię, wynoszącą około 11 tys. m², bez uwzględnienia powierzchni piwnic zamkowych. Otoczony jest kilkunastoma budynkami, które również należą do administracji Książa.
Według legendy, pierwotną warownię na tym miejscu miał wznieść rycerz Funkenstein w połowie X wieku. Później zamek przeszedł przez wiele historii, a w okresie II wojny światowej był siedzibą Adolfa Hitlera. Podczas okupacji Niemiec zamek doznał znacznych zniszczeń i przekształceń, a podziemne tunele służyły jako filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen oraz jako miejsce tajnych badań nad bronią.
Po wojnie zamek znalazł się w rękach gminy Wałbrzych, a od 2005 roku przeszedł szereg remontów i modernizacji, częściowo dzięki funduszom unijnym. W 2014 roku doszło do pożaru, który spowodował znaczne zniszczenia, ale zamek szybko został odbudowany. Obecnie jest popularnym miejscem turystycznym, odwiedzanym przez ponad 300 000 osób rocznie, zwłaszcza podczas corocznego Festiwalu Kwiatów i Sztuki. Zamek Książ jest również jednym z „7 cudów Polski” z okazji 100-lecia Niepodległości.